telefon
Opublikowano: 30-11-2017

Czegokolwiek byś nie sprzedawał, prawdopodobnie największym Twoim zmartwieniem jest przyciągnięcie do swoich produktów lub usług nowych klientów. Uwaga! Mam dobrą wiadomość, Twoi kliencie są na całym świecie, a Ty możesz dziś dotrzeć do nich łatwiej niż kiedykolwiek!

Statystyki są zaskakujące! Łatwe kontaktowania się, bezproblemowy transport i globalne zapotrzebowanie na produkty zniosły bariery przy wprowadzaniu produktów na rynki zagraniczne. Za pomocą kilku kliknięć myszy możliwy jest dziś zakup towaru, bez wiedzy, że przebywa on z drugiego końca świata. Możliwości rozszerzania działalności na rynki zagraniczne są lepsze niż kiedykolwiek przedtem. Sprzedaż międzynarodowa nigdy nie była łatwiejsza, ponieważ w dobie Internetu i telekomunikacji umożliwiającej szybkie i tanie połączenia globalne, więcej rynków otworzyło się na handel i powstało więcej opcji transportu dostarczających towary za granicę.

Oto kilka konkretnych liczb prezentowanych przez amerykańską spółkę McKinsey:

✔️ Do roku 2025 1,8 miliarda ludzi dołączy do grupy konsumenckiej,

✔️Grupa ta wyda rocznie 30 trylionów dolarów.

✔️ Większy dostęp klientów do Internetu z krajów rozwijających się, a nawet i rozwiniętych da im dostęp do przedsiębiorstw sprzedających swoje produkty on-line.

Ten dostęp może być do przedsiębiorstwa takiego jak Twoje!

Od czego należy zacząć?

Po pierwsze: Stwórz plan!

Zanim otworzysz się na świat, musisz ustalić strategię. Oto pięć punktów krytycznych przy planowaniu. Dzięki wiedzy o nich będziesz dobrze przygotowany, aby oczarować swoich nowych klientów swoją ofertą.

1 Znajdź swój rynek docelowy

Jak zawsze, zanim zaczniemy działać pełną parą, dobrze jest zrobić pracę domową. Pierwszą rzeczą, jakiej należy się dowiedzieć, to kim są Twoi zagraniczni klienci, co kupują i w jaki sposób to robią.

2 Pamiętaj! Różnorodność nadaje życiu smak!

W handlu elektronicznym głównymi krajami w Europie są: Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Belgia. Jednak co znamienne, klienci do płacenia za zakupy bardzo rzadko używają kart kredytowych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby Twoja strona internetowa oferowała taką opcję zapłaty, jaka jest powszechnie stosowana w kraju, w którym chcesz sprzedawać swoje towary/usługi.

PayPal, posiada ponad 35 milionów aktywnych kont w samej Europie i obsługuje 25 różnych walut. WorldPay to strona stworzona z myślą o małych biznesach, oferująca możliwość rozpoczęcia handlu i otrzymywanie opłaty online w pojedynczym podstawowym przelewie.

Istnieją również PlanetPayment i Google Checkout; wszystkie te serwisy zapewniają bardziej sprawny sposób rozwinięcia opcji wykonania opłaty, przy wychodzeniu firmy na rynki zagraniczne.

3 Lokalizacja Twojej strony internetowej

Przetłumaczenie Twojej strony internetowej na język, który występuje w kraju, w którym chcesz sprzedawać to konieczność. Przekład maszynowy (słowo w słowo) wyczuwalny jest przez odbiorcę na kilometr i będzie robił bardzo słabe wrażenie. Ponieważ różne kultury w różny sposób interpretują otrzymane informacje, lokalizacja Twojej strony nie jest zwykłym tłumaczeniem  słowo w słowo.

Upewnij się, że kolory, symbole i grafiki są odpowiednie dla Twojego rynku docelowego. Nawet książki o Harrym Potterze miały poprawki w tytułach, gdy wchodziły na zagraniczne rynki.   Kiedy wprowadzasz produkt i/lub usługi na nowy rynek, Twoja firma nie może sobie pozwolić na niedocenienie wrażliwości kulturowej i językowej nowych odbiorców.

Oczywistością jest posiadanie swoich towarów lub usług z ceną w lokalnej walucie. Na koniec zapewnij konwerter waluty, a jeszcze lepiej, używaj serwisu do płacenia, który podaje dokładną cenę.

4  Usuń bariery

Zagraniczne adresy, znaki z obcego alfabetu, bariera językowa może sprawiać, że uchwycenie adresu z obcego kraju wydawać się może zadaniem nie do wykonania.

Dodając do tego koszt wysyłki międzynarodowej, cena wpisania niewłaściwego adresu może wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Przy otrzymaniu adresu wysyłki, w razie wątpliwości, zawsze możesz go wpisać do google maps, aby upewnić się, że istnieje. Zawsze też zbieraj kontakt mailowy do swoich klientów i w razie wątpliwości kontaktuj się z nimi.

5 Dostarczaj towary za kałużę 🙂

Na swojej stronie w zakładce dotyczącej sposobu dostarczenia towaru zamieść informacje o długości dostawy, dostępnych opcjach dostarczenia produktu oraz regulamin przyjmowania zwrotów. Określenie w tym miejscu jakichkolwiek kosztów dodatkowych jest dobrym sposobem na zmniejszenie odsetka rezygnacji przy dokonywaniu opłaty.

Dobrze jest dodać zakładkę zawierającą wszystkie dane kontaktowe, jak również godziny obsługi klientów. Pamiętaj, aby uwzględnić różnice w strefach czasowych.

Większość ludzi, odruchowo, będzie uważać, że zawarte godziny odnoszą się do ich strefy czasowej i będą się frustrować, jeśli nie uda się im do Ciebie dodzwonić.

6 Rozwiązywanie problemu z VAT em

Musisz się upewnić, że Twoja cena podana na stronie kierowanej do klienta zagranicznego bierze pod uwagę wszelkie dodatkowe opłaty lub podatki, które występują w kraju, do którego sprzedajesz.

Zasady VAT-u i cła są złożone, i różnią się w zależności od takich czynników, jak np. sprzedaż odbywa się w obrębi UE lub poza nią, oraz czy oferta kierowana jest do firm, czy do klientów indywidualnych.

Handel na rynkach międzynarodowych wiąże się z setką wyzwań, ale też z taką samą liczbą nagród. Pamiętaj jednak, że biznes, który ma największe szanse na utrzymanie się za granicą, to ten, który wygląda, jakby powstał na lokalnym rynku.

 

Komentarze

DOŁĄCZ DO NAS

face   gplus

Smart-Way,
ul. Władysława Trylińskiego 2
10-683 Olsztyn

Tel: 502-155-401,
e-mail: biuro@smart-way.eu

Partnerzy

logo-avimedica-min

 

na-strone

 

run

tup