telefon
Opublikowano: 27-09-2016

Przepraszam za nieopublikowanie posta w zeszłym tygodniu, ale nowe obowiązki odciągnęły mnie od przyjemnych zadań. Dziś przedstawię jedną ze strategii nauki słówek w języku obcym. Osobiście myślę, że nauka słówek to jeden z tych najprzyjemniejszych i w jakiś sposób najłatwiejszy element poznawania języka. Mnie przy nauce słówek fascynuje i zadziwia jak bardzo niektóre słowa są do siebie podobne w różnych językach.

Niezwykle ostatnio popularnym sposobem poszerzania słownictwa z języka obcego są fiszki. Fiszki mają tą zaletę, że można zarówno je zakupić ale też bez problemu przygotować samodzielnie. Dodatkowo, można się z nich uczyć niemalże w każdym miejscu.

Fiszki przygotowane samodzielnie mogą być:

 

 • Z kontekstem

slajd1

 

 • Fiszki na kolorowo

Wycinane są z kolorowego kartonu, ewentualnie jeśli ktoś ma zapał może je pokolorować, lub narysować u góry kolorowy pasek markerem lub czymś innym. Słówka zapisywane są tematycznie (np. żółty, słowa związane z latem) lub na zasadzie skojarzeń: np. jezioro to błękitny. Ten rodzaj fiszek to świetny sposób na tworzenie ciekawych skojarzeń.

 

 • Fiszki dwujęzyczne

Jest to super pomoc przy nauce dwóch języków, zwłaszcza gdy oba języki są do siebie podobne.

slajd2

 

W sklepach z kolei można zaopatrzyć się w następujące fiszki:

 • W zależności od poziomu słownictwa jaki chcemy posiąść
 • Fiszki tematyczne (np. słownictwo używane w podróży. Ciekawą opcją są „fiszki na ostro” czyli wulgaryzmy, które na większości kursów językowych są pomijane, a w końcu jest to bardzo istotny element słownictwa i kultury, którym posługują się native speakers).
 • Fiszki z gramatyką
 • Fiszki klejki, które można naklejać na różne przedmioty i uczyć się ich nazw mimo woli (nieprawdą jest, że fiszki w dowolnym momencie można odkleić i nie pozostawiają po sobie śladów. Dłużej pozostawione same sobie, zwłaszcza w łazience, gwarantują zabawę z druciakiem, wrzątkiem i sporą ilością chemii gospodarczej).
 • Fiszki audio – kartoniki wzbogacone płytą CD, dzięki czemu mamy pewność prawidłowej wymowy danego wyrazu.

Przy wyborze tej metody, dobrze jest się również wyposażyć w pudełko, najlepiej z przegródkami do których będą wkładane kartoniki ze słówkami. Ilość przegródek do powtórzeń jest nieograniczona, jeśli wykonujemy takie pudełko samodzielnie. Sposób w jaki można się uczyć przy pomocy pudełka przedstawiam poniżej.

 

nowy-prezentacja-programu-microsoft-powerpoint

 

Jeśli znacie lepsze sposoby powtórek słówek za pomocą fiszek, zachęcam do komentowania. Życzę owocnej nauki!

Komentarze

 • Beata Nowicka-Misiewicz

  Bardzo pomocny wpis. Uporządkował mi wiedzę na temat stosowania fiszek.

 • Smart Way

  Dzięki 🙂 powodzenia z nauką języka 😀

DOŁĄCZ DO NAS

face   gplus

Smart-Way,
ul. Władysława Trylińskiego 2
10-683 Olsztyn

Tel: 502-155-401,
e-mail: biuro@smart-way.eu

Partnerzy

logo-avimedica-min

 

na-strone

 

run

tup